Estetická stomatologie
Celokeramické fasety
Jsou tenoučké plátky z keramiky, které se nalepují na přední plochu vlastních zubů, s cílem dosáhnout dokonalého tvaru a vzhledu zubů v předním úseku.
- Skvrny, zabarvení, nevyhovující výplně, mechanická poškození – to vše jsou indikace, které je možné trvale a efektně řešit celokeramickými fasetami.
- Keramické fasety lze zhotovit i na velmi poškozené zuby, pokud mají pevný kořen a alespoň část nepoškozených tvrdých zubních tkání.
- Další indikací pro zhotovení keramických faset bývá korekce ortodontických vad u osob, které nechtějí nebo nemohou nosit rovnátka.
Dříve se takové situace řešily pouze pomocí obroušení zubů a zhotovení korunek nebo můstků, dnes není problém zhotovit fasetu i několik milimetrů silnou, a zakrýt tak například nerovnosti v postavení zubů, mezírky mezi zuby a podobně. Konzultace s lékařem a RTG je samozřejmostí před každým započetím prací.
Výhodou faset je skutečnost, že jsou esteticky velmi přijatelné a biokompatibilní. Ošetření probíhá v lokální anestezii. Skládá se z broušení, které není bolestivé, někdy jen mírně nepříjemné, avšak minimální, jelikož fasety nahrazují jen zubní tkáně. Po zbroušení jsou zhotoveny otisky, je vytvořen model a na jeho základě se fasety vyrábějí individuálně v zubní laboratoři. Po dobu přípravy faset, řádově se jedná o několik dnů, budete mít provizorium. Následuje zkouška, drobné úpravy a předání. Velmi důležité je následná domácí péče a návštěva dentální hygienistky 1x za šest měsíců.
Zubní korunky
Představují umělou náhradu korunkové části zubu, která je nasazena na obroušený pahýl zubu. Ke zhotovení korunky je potřeba zachované hmoty zubu minimální, což se dá použít u rekonstrukce zubu při velkých ztrátách tvrdých zubních tkání, nebo v okamžiku, kdy již nelze následkem úrazu, rozsáhlého zubního kazu či ošetření kořenového kanálku zhotovit klasickou výplň.
Často slouží také jako pilířová konstrukce fixních můstků. Nejpoužívanějšími korunkovými náhradami jsou metalokeramické či celokeramické korunky, jejichž estetický výsledek je lepší.
Zubní můstky
Zubní můstky jsou protetickými výrobky, kterými stomatolog řeší náhradu jednoho až čtyř chybějících zubů. V případě jejich ztráty je důležité vyplnit mezeru po chybějícím zubu co nejdříve, a to nejen z estetického, ale také z funkčního hlediska. Po ztrátě zubu může docházet k putování sousedních zubů do vzniklé mezery a také zuby v protější čelisti hledají oporu, vychylují se. Následkem všech těchto změn dochází k poruchám skusu.
- Před vlastním zhotovením můstku je nejprve nutné určit, které zuby jsou schopné nést konstrukci můstku a přenášet žvýkací tlak (nazývají se pilíře). Nekvalitní zuby je někdy nutné vytrhnout, pilíře v případě potřeby endodonticky ošetřit nebo opatřit výplněmi.
- Po této přípravě pak lékař v lokální anestézii provede zbroušení pilířů zubů tak, aby mohly nést konstrukci můstku, kterou představují běžné korunky spojené tzv. mezičleny nahrazujícími ztracené zuby a přemosťujícími mezery.
- Poté je proveden otisk v ústech pacienta. Aby pacient nemusel být během doby výroby korunky bezzubý, dostává zubní provizorium. Lékař společně s klientem vybere požadovaný odstín zubů a otisk je pak poslán do laboratoře.
- Druhá návštěva není nutná vždy, avšak v některých případech je potřeba novou korunku vyzkoušet přímo v klientových ústech. Zde je prostor pro případné připomínky a úpravy.
- Při poslední návštěvě proběhne další zkouška, proběhne také fonační zkouška. Po schválení výrobku pacientem i lékařem se může korunka fixovat na pevno.
Při péči o korunky a můstky nesmíme zapomínat na pravidelnou péči o chrup, jelikož v oblasti krčku nebo dásně pod mezičlenem může docházet ke vzniku zubního kazu.
V dnešní době se ale od zhotovování můstků ustupuje. Při jejich zhotovení je nutné obrousit i další dva vedlejší – zdravé zuby. Tím dochází nevratně k jejich poškození. Tomu se s implantáty vyhneme, implantáty jsou také řešením v podstatě doživotním.